LG 43NANO80A6B 43-Inch 4K NanoCell Smart TV HDR10 HLG & Alexa Built-in
SKU: 43NANO80A6B Quickfind Code: 2026293
Energy Label
Low Stock
SELLING FAST! Less than 10 remaining
Why buy me
  • a9 AI Processor: AI enhances picture and sound for lifelike clarity
  • Brightness Booster: Delivers vivid brightness and sharp detail in any light
  • Dolby Vision HDR: Produces 10 times deeper blacks and vibrant colours
  • Dolby Atmos Audio: Immersive 3D sound brings movies and games to life
  • Gaming Features: 4K 144Hz with ultra-fast 0.1ms response for smooth gameplay
  • webOS Smart Platform: Access top streaming apps and voice control easily
  • 4K Super Upscaling: Enhances resolution, brightness, and clarity in every frame
  • FILMMAKER MODE: Adapts to surroundings and keeps visuals true to the original
click
Meet the powerful and smart alpha 7 AI Processor Gen8
Pure Colours in Real 4K
4K Super Upscaling brings every frame to life
Find answers instantly with AI Search
Solve requests in real-time with AI Chatbot
Access smarter controls with AI Magic Remote
New upgrade every year with award-winning webOS
Get the benefits from the latest features and software with annual upgrades.
Control sound easier with WOW Interface
Conveniently operate your Soundbar settings from your TV.
Ultra Big TV
Powerful Gameplay
Experience peak gaming with VRR. Get your game on without lag hindering your performance.
FILMMAKER MODE
General information
Colour Black
TV Platform webOS 25
Smart TV
Brand LG
Product Range NanoCell
Energy Class G
Warranty
Please note you may need to register your warranty with the manufacturer
1 year warranty
Display Information
Screen size 43"
Resolution 4K Ultra HD
Pixel Resolution 3840 x 2160
Screen Type LED
Refresh Rate 60Hz
HDR
HDR 10
HLG
Auto Low Latency Mode (ALLM)
Audio
Speaker Features AI Sound Pro, AI Acoustic Tuning, Clear Voice Pro
Ports & Connectivity
HDMI Ports
3
HDMI Type HDMI 2.0
USB Ports 2
Connectivity Wi-Fi, LAN, Bluetooth
Bluetooth
Smart Apps
Amazon Video
Apple TV
TV Features
Screen mirroring
Dimensions & Weight
Depth 6cm
Height 57cm
Weight 8.8kg
Stand width 80.4cm
Width 97cm
What's In The Box
Remote control
User manual
Wall Mounting
VESA Mount Interface
Please note that this may be sold separately
200 x 200 mm