Sony K65XR8AU BRAVIA 8A 65 inch 4K Ultra HD OLED Smart Google TV
SKU: K65XR8AU Quickfind Code: 2045299
Energy Label
Low Stock
SELLING FAST! Less than 10 remaining
Why buy me
  • OLED panel featuring over 8 million self-illuminating pixels
  • Acoustic Surface Audio+ : Sound comes directly from where it's happening on-screen
  • Voice Zoom 3: Uses AI to make dialogue and commentary clearer and easier to understand
  • 4K Upscaling: Rediscover detail, older movies are brought closer to 4K quality
  • Google TV: Access over 10,000 apps and games
  • Gaming Features: Enjoy smooth, responsive gameplay with 4K/120fps, VRR and ALLM
  • Slim One Slate Design: Sleek, borderless look with minimal bezel for maximum immersion
  • Clutter-Free Setup: Integrated rear cable management keeps wires hidden.
click
Sony BRAVIA Slim One Slate 4K OLED Smart TV – Sleek Design, Immersive Experience
Beautiful from Every Angle
Designed to Blend In, Built to Stand Out
  • Slim One Slate Concept – merges screen and bezel for a sleek, borderless look.
  • Vibration Finish – a smudge-resistant, warm texture that harmonises with any interior décor.
Perfect Integration with BRAVIA Theatre
Clutter-Free Living
Immersive Sound, Clearer Dialogue
  • Simple HDMI Connection – tactile dots on the ARC/ACS terminal make linking up effortless.
Why Choose Sony BRAVIA Slim One Slate?
General information
Colour Black
TV Platform Google TV
Smart TV
Brand Sony
Energy Class E
Warranty
Please note you may need to register your warranty with the manufacturer
5 Year Warranty
Display Information
Screen size 65"
Resolution 4K Ultra HD (2160p)
Pixel Resolution 4K Ultra HD
Screen Type LED
Refresh Rate 120Hz
Ports & Connectivity
HDMI Ports
4
HDMI Type HDMI 2.1
Connectivity WiFi, Bluetooth
Bluetooth
Dimensions & Weight
Depth 4cm
Height 83cm
Weight 22.3kg
Width 145cm
To add to your order, simply select "Add to Order" and then add your product to basket as normal.
Question from Sony K65XR8AU BRAVIA 8A OLED.: Asked on 11/05/2026 Hi could you tell me if this TV is new unopened.