SKU: 65E8QTUK Quickfind Code: 2016774
Energy Label
3 Matching Soundbar Speakers available »
FREE Delivery to most of the UK
Product Options
Screen Size
Why buy me
  • Television Screen Size (Inch): 65"
  • Display Resolution: 4K Ultra HD (2160p)
  • Audio Tech: Dolby Atmos
  • Access streaming apps such as Netflix and Apple TV
  • 2 year warranty
  • Number of HDMI Ports: 4
click
Stand out features
MiniLED PRO
MiniLED PRO with HDR600
Thousands of ultra-fine LEDs in hundreds of precision dimming zones deliver exceptional brightness, accurate colour and bold contrast. With HDR600 and a 144Hz panel, scenes are rendered with stunning depth and clarity, perfect for bright and dark environments alike.
Hi-View AI Engine
Hi-View AI Engine
Quantum Dot Colour
Quantum Dot Colour
144Hz Game Mode PRO
144Hz Game Mode PRO
2.1 Channel Sound
2.1 Channel Sound with Subwoofer
Dynamic Tone Mapping
Dynamic Tone Mapping
Wide Viewing Anti-Reflection
Wide Viewing & Anti-Reflection
Freely
Freely
VIDAA U8.5 Smart OS
VIDAA U8.5 Smart OS
General information
Colour Grey
TV Platform VIDAA U
Smart TV
Brand Hisense
Product Model E8QTUK
Product Range E8Q
Energy Class E
Warranty
Please note you may need to register your warranty with the manufacturer
2 year warranty
Display Information
Screen size 65"
Resolution 4K Ultra HD (2160p)
Pixel Resolution 3840 x 2160
Screen Type LED
Enhanced Refresh Rate 144Hz
HDR
HDR 10
HDR 10+
HLG
Dolby Vision
Auto Low Latency Mode (ALLM)
Audio
Digital Audio Format Dolby Atmos
Dolby Atmos
Ports & Connectivity
HDMI Ports
4
HDMI Type HDMI 2.1
USB Ports 2
Connectivity Wi-Fi
Bluetooth
Voice Assist
Amazon Alexa
TV Features
Screen mirroring
Digital TV tuner Hybrid
Dimensions & Weight
Depth 8cm
Height 84cm
Weight 18.9kg
Stand width 32.6cm
Width 145cm
What's In The Box
Remote control
Wall Mounting
VESA Mount Interface
Please note that this may be sold separately
400 x 400 mm
To add to your order, simply select "Add to Order" and then add your product to basket as normal.
Hisense AX3120Q 3.1.2ch Sound Bar
Extra 50% discount
Hisense HT Saturn 4.1.2ch Sound Bar
Extra 50% discount
Hisense AX5140Q 5.1.4ch Sound Bar
Extra 50% discount